Protože máme vlastní zkušenost převážně s českými homeopatiky AKH, uvádíme na prvním místě ucelený přehled použití homeopatik zn. AKH podle konkrétních stavů nebo problémů týkajících se porodu. Níže pak najdete doporučení k použití homeopatik zn. Boiron.
Pálení žáhy
Natrium phosphoricum AKH: Pálení žáhy s pocitem kyselosti na jazyku. Kyselé zvracení, nadýmání břicha, pocit svírání na zubech. Těhotná žena špatně přibírá.
Sulfur AKH: Pálení žáhy u ženy s obrovskou chutí na jídlo, velkou žízni. Hodně se potí.
Argentum nitricum AKH: Pálení žáhy u neklidné, vystresované ženy s velkou chutí na sladké, které její stav viditelně zhoršuje. Odřihování je hlasité, žena má strach z potratu, budoucnosti atd.
Nadměrné přibírání během těhotenství
Graphites AKH: Žena má obrovskou chuť na jídlo, pociťuje odpor k pohybu, v noci vstane a systematicky vyprazdňuje obsah lednice. Vadí jí, když nemá společnost. Tu však následně odmítá. Intenzivní přibírání je doprovázeno kožními nemoci, plačtivostí a komplexem méněcennosti. Často jako následek užívaní estrogenů, kortikoidů.
Apis mellifica AKH: Obvykle přibírá žena podrážděná, které se v těle udržuje voda a která má sklon k otokům.
Prohloubení a vznik onemocnění – v létě, teplem.
Sulfur AKH: Rychle přibírající žena s velkou chutí na jídlo a značnou žízní. Není v jídle vybíravá, celý den něco pojídá. Je horkokrevná a trpí svědivými kožními projevy.
Calcarea carbonica AKH: Hodně mlsavé ženy, mají pravidelně měnící se chutě: ráno si dají sýr, za chvíli šáteček s máslem, tvarohem, po sladkém dortu si dají uzené nebo smažené tvarůžky. Občas horkou čokoládu zapije např. vodou ze sladkokyselých okurek. Občas sáhnou po nestandardně jedlých věcech: vápno, křída, papír, omítka, tuha z tužky a jiné nestravitelné věci. Viditelně přibírají na váze, tvoří se jim strie gravidarum. Občas se budí i v noci, aby se najedly.
Nevolnost
Silicea AKH: Pocit nevolnosti po ránu. Zvrací většinou po teplém jídle, pocit tlaku pod žebry na pravé straně. Na začátku těhotenství hubnutí.
Natrium Phosphoricum AKH: Nevolnost s pocitem kyselosti na jazyku. Zvracení je kyselé, žena je neklidná a hubne.
Kalium Muriaticum AKH: Nevolnost u ženy, u které se objevilo infekční onemocnění. Po užití mnoha druhů antibiotik. Zvrací šedobílých zvratků, které občas zapáchají po plísni.
Natrium muriaticum AKH: Ženě je špatně od žaludku, obvykle ve dne nebo hladem, často ve spojitosti se zvracením. V těžších případech je zvracení vysilující a vyčerpávající. Obvykle se objeví opary v oblasti rtů, praskliny rtů a pohlavních orgánů. Často nauzeu doprovází bolesti hlavy, které vyvrcholí zvracením. Pacientka kupodivu může hubnout.
Zvracení
Graphites AKH: Žena zvrací ihned po jídle. To vyvolává další záchvaty hladu. Má nafouklé břicho a i přes těžké zvracení sklon k obezitě.
Silicea AKH: Zvracení po ránu nebo ihned po teplém jídle.
Natrium Phosphoricum AKH: Zvracení je kyselé, vzniká obvykle po sladkém jídle. Žena nepřibírá, naopak hubne.
Arsenicum album AKH: U nadměrně čistotných žen s obavami o své zdraví.
Zvracení je časté u pacientek, které mívají ledvinové a žaludeční potíže.
Pacientky mívají žízeň, pijí velkém množství studeno vodu. Často, když se voda dostane do žaludku, zvrací.
Natrium muriaticum AKH: Ženě je špatně od žaludku, obvykle ve dne nebo hladem, často ve spojitosti se zvracením. V těžších případech je zvracení vysilující a vyčerpávající. Obvykle se objeví opary v oblasti rtů, praskliny rtů a pohlavních orgánů. Často nauzeu doprovází bolesti hlavy, které vyvrcholí zvracením. Pacientka kupodivu může hubnout.
Únava
Acidum phosphoricum AKH: Špatně přibírající, smutné ženy se sklonem k šedivění a často po nějakém smutku.
Rozchod s partnerem, nesnáze v práci.
Často u pacientek, které trpí cukrovkou, prodělaly v minulosti větší infekční onemocnění, těžkou chřipka, mononukleozu atd.
Kalium carbonicum AKH: U žen se sklonem k otokům. Únava, vyčerpanost, pacientky v minulosti měly často ledvinové koliky. Zhoršení v zimě, za studeného sychravého počasí. Standardní je nafouklé břicho, otoky pod očima.
Silicea AKH: Často nachlazené, zimomžřivé, špatně přibírající osoby, lehce unavitelné, při nejmenší námaze. V minulosti měly záněty ledvin, mandlí, očí a jiná zánětlivá onemocnění.
Arsenicum album AKH: Únava, vyčerpanost u pacientek s rizikovým těhotenstvím, v anamnéze vážnější nemoci ledvin, plic, krve.
Časté jsou křeče lýtek, pálení, žízeň, zvracení.
Jsou přehnaně čistotné. Sklon k neurózám (nadměrné mytí rukou, kontrola zamknutí dveří apod.)
Otoky v těhotenství
Apis mellifica AKH: Podrážděná, agresivní žena se sklonem k otokům a samovolnému potratu. Často se u ní vykytuje onemocnění ledvin, které může přejít až do velice bolestivé anurie. Ta bývá varováním před potratem. Doporučujeme ledviny pravidelně kontrolovat. Hrozí konflikt mezi matkou a plodem. Žena trpí těžkými alergiemi.
Žena typu Apis mellifica mívá dva druhy otoků.
První otok je lokální (nohy, ruce), po stlačení zůstává bílý důlek.
Prohloubení a vznik onemocnění – obvykle v letních měsících, teplem během dne, až večera.
Druhým je celkový otok s dušností.
Prohloubení a vznik onemocnění – teplem, horkem.
Zlepšení – dočasně čerstvým vzduchem.
Kalium carbonicum AKH: Otoky obvykle vznikají za studeného, vlhkého počasí na víčkách, rukou, nohou. Většinou se objevují v druhé polovině těhotenství. Stavy dušnosti se vyskytují v noci nebo po pohybu.
Zlepšení – za teplého počasí.
Kalium iodatum AKH: Rychle vznikající, životu nebezpečné otoky. Obvykle jsou doprovázené kašlem, dušností a problémy s močením.
Prohloubení a vznik onemocnění – teplem, horkem.
Vysoký krevní tlak
Apis melifica AKH: Při onemocnění ledvin. Jeden z hlavních léků při léčbě a prevenci vysokého krevního tlaku v těhotenství.
Důvod vzniku: nemoci ledvin, skryté hormonální poruchy, zesílení esenciální hypertenze. Často při rozčilení, hlavně když vidí nepořádek nebo špínu, když je v místnosti horko, pod vlivem slunce, problémy s krevním tlakem jsou často doprovázené otoky a omezenou tvorbou moči (anurií).
Melilotus AKH: Horkokrevné ženy, které vždy poznáme podle náhlého zčervenání nebo pocitu horkosti hlavy se sklonem ke krvácení z nosu. Zhoršení vysokého krevního tlaku po rozčilení, na slunci, v horké místnosti, po pití vína, používání léku proti bolesti hlavy. Zlepšení nastupuje po krvácení z nosu nebo studeným obkladem.
Belladonna AKH: Vysoký krevní tlak u výbušných žen, se sklonem k podezírání. Často blondýnky, lehce červenající s širokými zorničkami. Vysoký krevní tlak často vzniká rozčilením, potlačením negativních emocí, pod vlivem slunce nebo druhý den po pití alkoholu. V anamnéze angíny, s vysokou horečkou.
Nespavost
Argentum nitricum AKH: Nespavost v očekávání nějaké události, po rozčilení, například: zítra půjde na kontrolu do těhotenské poradny, zítra přijede na návštěvu teta, zítra bude sobota a musí se rozhodnout, kam jít s manželem do obchodu.
Vždy je neklidná, pobíhá po místnosti, vyžaduje čerstvý vzduch, otevírá okna. Často mívá průjem nebo bolestivé nutkání na močení. Pacientku často poznáme podle neovladatelné chutě na sladké, čím víc je nervózní, tím víc sladkého sní.
Artemisia AKH: Často lehce rozčilující se, hubené, unavené ženy, které trpí nespavostí v noci, ospalostí ve dne. Zhoršení nespavosti po rozčilení, za úplňku, často je doprovázena záchvaty hladu, které jsou střídány odporem k jídlu.
Chamomilla AKH: Často drobné, blonďaté rychle vznětlivé dámy, které trpí bolestmi hlavy, neschopné spát často kvůli vymyšleným problémům. Často jsou hádavé, a když nespí samy, nemůže spát ani rodina ani blízké okolí (panelák, půl vesnice), hádá se, křičí.
Zácpa
Graphites AKH: Sklon k zácpě, spíše u obézních osob, s velkou chutí k jídlu, zimomřivých a se sklonem ke kožním onemocněním. Při zácpě často bývají bolestivé, krvácející praskliny konečníku.
Silicea AKH: Zácpa u osob s omezenou vypuzovací schopností střeva, stolice vyleze ven se střevem a zase se vrátí zpět. Zácpa líných střev, často hodně bolestivá. Špatně přibírající těhotné. Špatně přibírající zimomřivé ženy.
Lycopodium AKH:
Anémie
- Acidum phosphoricum AKH
- Kalium carbonicum AKH
- Arsenicum album AKH
- Silicea AKH
Nízký obsah železa v krvi
Viz předchozí
Prevence diastázy břišních svalů
- Silicea AKH
- Lycopodium AKH
Pupeční kýla, prevence a léčba
- Graphites AKH
- Lycopodium AKH
- Silicea AKH
Výtok
Bezbarvý, ale štiplavý, pálivý:
Alium cepa AKH: Vodnaté, průhledné, vytékající, svědivé, štípavé. Prohloubení a vznik onemocnění – vzniká přechodem z vlhkého, sychravého počasí do tepla.
Tvarohovitý:
Kalium muriaticum AKH: Výtoky jsou podobné tvarohu, šedobílé, dráždicí, štiplavé, svědící. Často po použití antibiotik.
Pálivý s bílými hrudkami:
Arsenicum album AKH
Hnisavý s krví:
Graphites AKH: Lepkavé, svědivé, zapáchající výtoky. Sliznice je podrážděná, popraskaná, rozleptaná. Často jako následek užívání estrogenů, kortikoidů.
Krvavý, hnisavý když matka kojí:
Silicea AKH
Křečové žíly
Apis mellifica AKH
Graphites AKH
Předčasné stahy
- Apis mellifica AKH
- Chamomilla AKH
- Argentum nitricum AKH
Hematom v děloze
- Apis AKH
- Arnica AKH
Doporučené dávkování
2 tablety 3x denně,
Prevence: 3 tablety ráno
V akutních případech: 1 – 2 tablety co 1 hodinu.
Tato doporučení pocházejí přímo od výrobce: AKH Česká homeopatie.
Aby byl přehled užití homeopatik kompletní, níže najdete také doporučení k homeopatikům Boiron.
HOMEOPATIKA V TĚHOTENSTVÍ
Nevolnost a zvracení
SEPIA OFFICINALIS 9 nebo 15 CH
– dávkování: 5 granulí v rytmu nevolností
– použití: nepotlačitelná ranní nevolnost, zvracení po jídle, přecitlivělost na zápach jídla, chuť na kyselé pokrmy,
averze k mléku
IPECACUANHA ( IPECA) 9 CH
– dávkování: 5 granulí v rytmu nevolností
– použití: nadměrné slinění, nevolnost se zvracením nezmírňuje, chuť k jídlu trvá, jazyk zůstává čistý
IGNATIA AMARA 9 nebo 15 CH
– dávkování: 5 granulí v rytmu nevolností
– použití: nevolnost vyvolaná sebemenším pachem, přecitlivělost na zápach jídla, paradoxní zlepšení nevolnosti
jídlem, silná přecitlivělost na neshody
Při současném výskytu závratí lze použít polykomponentní přípravek COCCULINE s dávkováním 3x denně 2 tablety
Potíže při močení
SEPIA OFFICINALIS 9 CH
– dávkování: 5 granuli 4 – 5x denně
– použití: časté nucení na močení s pocitem tlaku na močový měchýř
STAPHYSAGRIA 9 nebo 15 CH
– dávkování: 5 granuli 4 – 5x denně
– použití: pocit pálení mezi močením, pocit odkapávání moči po vymočení, psychicky špatně snášené těhotenství
CANTHARIS 5 nebo 9 CH
– dávkování: 5 granulí 4 – 5x denně
– použití: bolesti před, během i po močení, je lékem zánětu močového měchýře
EQUISETUM HIEMALE 5 nebo 9 CH
– dávkování: 5 granulí po každém močení
– použití: bolesti po močení, je lékem zánětu močového měchýře
– pozor – homeopatikum je pouze na lékařský předpis
Žaludeční potíže
ROBINIA PSEUDO-ACACIA 5 nebo 9 CH
– dávkování: 5 granulí 3 – 4x denně
– použití: převládá překyselení žaludku, pálení jícnu
– pozor – homeopatikum je pouze na lékařský předpis
IRIS VERSICOLOR 5 nebo 9 CH
– dávkování: 5 granulí 3 – 4x denně
– použití: převládá pálení žaludku
Lze použít také polykomponentní přípravek GASTROCYNÉSINE s dávkováním 1 až 2 tablety nechat pomalu rozpustit v ústech 15 minut před jídlem
POZOR: Nedojde-li k výraznému zlepšení během 24 hodin, je třeba vyhledat lékaře!