Toho, že je dítě připraveno jíst i jinou potravu než jen mateřské mléko, dosáhne každé dítě přirozeně samo v různém věku. Mnohem více, než konkrétní věk dítěte jsou důležité při zavádění příkrmů jeho signály – signály, které znamenají, že je dítě na jídlo připravené. Jedním ze znaků připravenosti je např. to, že se dítě zajímá o vaše jídlo, když vy jíte, natahuje se za ním a snaží se dát si jej do úst atp. Pokud tyto znaky vykazuje (bez ohledu na jeho věk), nechejte jej jídlo ochutnat (pozn. překladatele: za předpokladu, že se nejedná o jídlo pro dítě tohoto věku nevhodné). Pokud se tyto znaky ještě neprojevují, čekejte. Nemá smysl dítěti vnucovat jídlo, když ještě není připraveno a nebo mu jídlo odpírat, pokud již připraveno je. Zároveň není dobré tento vývojový milník promeškat.
Užitečné rady a postřehy
– Většina dětí se zajímá o jídlo okolo 6. měsíce věku. Toto období je však pouze orientační a je pravdou, že (ideálně) ještě po mnoho měsíců pro mnohé děti tvoří velkou část výživy mateřské mléko.
– Některé děti začnou více jíst až okolo jednoho roku s tím, že kojení stále pokračuje.
– Období, kdy se děti začínají zajímat o jídlo, je obdobím experimentů, zkoušení chutí, a ve chvíli, kdy se zájem o jídlo objeví, je dobré jej podpořit. Umožněte děťátku zkoušet jídlo kdykoliv, kdy má o něj největší zájem a když je k tomu příležitost.
– Při prvních příkrmech není podstatná doba krmení (časování). Nejlepší čas je ten, když je děťátko spokojené a když má chuť jíst.
– Mnohem důležitější než přesné množství a druh snězeného jídla je to, že dítěti jídlo chutnalo, a že má z jídla radost.
– V této chvíli není naším úkolem dostat do dítěte co největší množství potravy. Postačí pár lžiček, ale pokud má chuť sníst více, dejte mu více. Dávejte mu tolik jídla, o kolik si žádá.
– Vytvořte takové podmínky pro krmení, které vám a dítěti vyhovují (pozn. překladatele: nejvhodnější je samozřejmě ukazovat dítěti již od začátku správný model stolování – jíst nerušeně u stolu (ideálně v kruhu rodiny), soustředit se pouze na jídlo samotné a nezaobírat se u něj jinými činnostmi, jako sledování TV atp. ).
– Je pravdou, že některé děti jedí více a lépe ve chvíli, kdy jsou něčím zaujaté (pozn. překladatele: nemyslím si ale, že by to bylo příliš vhodné – zabavovat dítě při jídle něčím jiným než jídlem a odvádět tak pozornost od jídla samotného).
– Je vhodné, abyste s dítětem jedli u společného stolu a umožnili mu, aby se natáhlo po vašem jídle – dítě má zájem o to, co jedí jeho rodiče. Umožněte mu, aby bralo do rukou vaše jídlo, samo se jím krmilo, namáčelo si do něj ruku a tu pak olizovalo (pozn. překladatele: za předpokladu, že jídlo je vhodné pro malé dítě).
– Jíst se dítě bude učit v průběhu následujících několika měsíců a není kam spěchat, ani není třeba se zneklidňovat množstvím snězeného jídla a jeho časováním.
Zavádět příkrmy již před 6. měsícem?
Výlučně kojené děti mají být kojené přibližně do 6. měsíce a přikrmovány mají být tehdy, když o to projeví zájem. Není pravdou, že výlučně kojené děti by měly být přikrmovány už od 4. měsíce – jde jen o nesprávnou interpretaci doporučení – podrobnější vysvětlení najdete v článku o zavádění lepku ZDE. Výlučné kojení minimálně do 6. měsíce je velmi důležité (pozn. překladatele: některé maminky výlučně kojí své děti až do 7. nebo 8. měsíce a to na základě jejich projevů a potřeb. Najdou se i maminky, které se rozhodly výlučně kojit déle než jen 8 měsíců. Důležité ovšem je, se vždy řídit potřebami a projevy konkrétního dítěte, které nám svým chováním sděluje, zda je již na jinou potravu připraveno, či zda se chce stále ještě pouze kojit.).
Důvěřujme svým dětem, a pochopme, že ony vědí, co potřebují. Nejsou ještě „pokažené“ a odtržené od svých pravých potřeb tak jako my, dospělí. Není třeba se o ně bát, a strachovat se, že jim budou chybět živiny obsažené v jídle, které dítě zatím odmítá…
Které situace NEJSOU důvodem pro dřívější zavádění příkrmů
1) Příliš velké dítě
Kojení „velkého“ děťátka se nijak neliší od kojení vzrůstem malého děťátka. Mateřské mléko je dostačující potravou i pro děti, které přibírají rychlejí, než ty ostatní. Toto potvrzují nejen naše zkušenosti, ale i růstové grafy WHO.
2) Dítě se chce kojit „příliš často“
To, že se chce dítě kojiz velmi často, případně se často budí, není ukazatelem toho, že by mu mateřské mléko nestačilo. Děti se chtjí často kojit z mnoha jiných důvodů než jen z hladu. Děťátka se budí v noci často ne jen pro mléko, nejjednodušším způsobem, jak je uspat, je však nakojit je.
Důležité je sledovat, zda děťátko při kojení pije dostatečně (pokud by nepilo dost, je možné v období vůlučného kojení zvýšit příjem m. mléka, což je prvním krokem, který bychm měli podniknout, než budeme hledat jiné cesty k vyřešení situace). Pokud by blo třeba, bylo by ideální požáídat o pomoc laktační poradkyni, která vyhodnotí vydatnost pití dítěte a navrhne kroky vedoucí ke zvýšení příjmu mateřského mléka dítětem.
Pokud je skutečně nutné zvýšit kalorický příjem a nedaří se to zvýšením příjmu mateřského mléka, potom je možné po ukončeném 4. měsíci místo dokrmování umělým mlékem zařadit příkrmy (zelenina, obiloviny, ovoce…)
3) Dítě se začalo budit v noci častěji
Není pravděpodobné, že by zavedení kaší a podobných výrobků reklamovaných pro jejich vliv na lepší spánek ovlivnilo spánek dítěte. Děti se totiž s největší pravděpodobností nebudí z důvodu hladu, možných příčin je mnoho. Děti budou postupně růst a prospí časem celou noc samy.
Dítě toho nesní hodně
Mnohé maminky se snaží zvýšit množství snězeného příkrmu tím, že dítěti dávají do příkrmu své odstříkané mléko. To je zbytečné, protože dítě má prostřednictvím pevné stravy přijmout jiné jídlo a kojením zase mateřské mléko. Mnohé děti v prvních měsících zavádění příkrmů nejedí mnoho. Je to tak v pořádku. Zpočátku se pouze učí jídlo konzumovat a je normální, že jsou v toto období nadále ještě převážně kojeny. Kojte dále tak, jako doposud. Příkrmy se ke kojení přidávají, nemají jednotlivá kojení nahrazovat, snižovat jejich počet či zájem dítěte o kojení. Klidně kojte dítě na požádání kdykoliv si řekne. Mnoho dětí se v tomto období pozvolného přechodu na pevnou stravu kojí velmi často i v noci.
Volně přeloženo z článku na http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/prikrmy/